A mi esetünkben a vályogot a saját telkünkön a felhasználáshoz képest 70-80 méterrel feljebb termeltük ki, mivel a telkünk domboldalon van ezért az agyagot csak lefelé kellett szállítani.
A vályogvakolatnak a fő összetevője az agyagos föld. Ha kitermeljük az agyagot az a legjobb megoldás, ha ezt egy nagy edénybe beáztatjuk, minél szárazabb az agyag annál jobban fel tudja venni a vizet. Ázás közben kevergetni nem szabad mert a bezárul a kapilláris rendszer (hajszálcsövesség) és így már nem tud csomó mentesre ázni. Mi egy napot hagytuk ázni az agyagot utána a tetejéről lemertük a felesleges vizet, kiszedtük vödrökbe ez egy kicsit hígabb mint amivel jól lehet dolgozni de ha hozzá keverjük a szalma töreket akkor pont megfelelő lesz az állaga.
Ahhoz, hogy a felületre jobban tapadjon fel lehet hordani egy vékony agyag réteget vagy fanglival locsolva vagy egy speciális szórópisztollyal.
A tapasztást mindenképp több rétegben érdemes elvégezni és a legutolsó rétegnek mi egy olyan anyagot használtunk amibe papírrostot tettünk.
Beáztatott tojástartó egy keverőszárral ellátott fúrógéppel ha fel van dolgozva akkor egy megfelelő adalékanyagot kapunk.
A képekből talán látszik nem a sima hanem inkább a rusztikus felületekre törekedtünk, ehhez az anyaghoz ez jobban illik.
Ha valakinek valami kérdése van kommentbe megteheti!
Szép lett!
VálaszTörlésGratulálok.
És jó, hogy a gyerekek keze munkája is benne van.
(tetszett Nekik a legális sarazás?)
Hasznosak a gyakorlati tanácsok, ötletek lépésenként.
A gépet lehet kölcsönözni?
A papírtojástartós-massza a tanfolyamon hangzott el vagy saját vívmány?
Köszönettel:
Rita
Szia Rita!
VálaszTörlésCsak ideértem, hogy válaszoljak a kérdéseidre...
A gyerekeknek az illegális sarazás jobban tetszik :),de amikor kész a munka arra büszkék.
Keverő gépet még csak-csak lehet kölcsönözni, de a speciális szórófejet nem hiszem.
A tojástartó a kerámiával kapcsolatos kutakodásom eredménye, rost agyaggal sokat kísérleteztem.
Szép napot, boldog karácsonyt!
Péter